Slavia posílila, chce medaili a bude hrát evropský pohár

Rozhovor s předsedou DHC Slavia Praha panem Richardem Tomanem

Slavia posílila, chce medaili a bude hrát evropský pohár

Rozhovor s panem Richardem Tomanem, předsedou klubu DHC Slavia Praha

Jak hodnotíte uplynulou sezonu - panuje spokojenost?

Cíle splněny nebyly. Začátek soutěžního ročníku byl pro nás skvělý, tým šlapal jak má a strvrzoval předpoklady, které jsme do něho vkládali. Zhruba v polovině soutěže jsme si byli jistí, že dílčí krok z celkového cíle, tedy zajištění účasti v play off, se nám podaří zajistit. Problémy nastaly po dlouhodobé neúčasti našeho trenéra Dana Čurdy na trénincích zaviněné jeho prací asistenta u ženského národního týmu, se kterým byl na mistrovství světa. Následná domácí prohra s Pískem 29:32 pak nastartovala velký rozkol mezi mnou a hráčkami, když jsem po zápase varoval a avizoval, že se začínáme potápět a budeme rádi za 4. místo v play off, pokud nezměníme myšlení a především přístup k zápasům. Reakce týmu mě šokovala, byl jsem zpražen odpovědí, že se nic neděje a kritizovat a vyjadřovat nedůvěru mohu až po skončení soutěže. Konflikt gradoval, přišly další prohry, kapitánka oznámila, že další sezonu bude ve Zlíně, kam se stěhuje za přítelem, hráčky váhaly s podpisem nových smluv na tuto sezonu, zkrátka byla v týmu velice negativní atmosféra a to se projevilo pochopitelně i na výkonech družstva. Výsledek znáte.

Znamená to tedy, že loňské 4.místo se budete snažit letos vylepšit?

Určitě ano. Naše ambice zůstávají několik let stejné, tedy finále v Českém poháru a medaile v národním play off. Zmíněná personální krize je zažehnána. Všechny hráčky, které zůstaly, včetně těch co doplnily letošní kádr, mají uzavřeny několikaleté smlouvy. V týmu je cítit napětí a touha na loňskou sezonu rychle zapomenout a porvat se o medailové umístění.

Jaké personální změny se tedy v týmu uskutečnily?

Tým opouštějí Vendula Fryčáková a Adéla Novotná, které, alespoň prozatím, oznámily ukončení sportovní kariéry. Ze zdravotních důvodů bohužel skončila i Nikola Motejlová a jak už jsem zmínil, Petra Kudláčková odchází do Zlína. Všem hráčkám samozřejmě děkujeme za odvedenou vynikající dlouhodobou práci pro Slavii. Všechny tyto hráčky byly významnými oporami našeho klubu a my jim přejeme mnoho sportovních i osobních úspěchů v další kariéře. Do Plzně jsme uvolnili tři naše hráčky, Sašu Koubovou, Elišku Jiráskovou a opětovně Vendulu Vrbkovou.

Družstvo jsme tedy na novou sezonu doplnili o naše odchovankyně z dorostu, všechny jsou juniorské reprezentantky: Sandru Müllerovou, Barboru Rachovou, Adélu Mazánkovou, Barboru Bačákovou a Terezu Mulačovou. Vkládáme do nich velké naděje. Z Plzně k nám pak přechází další juniorská reprezentantka a třetí nejlepší střelkyně Mol ligy Simona Schreibmeierová a spolu s ní pak vysoká Nikola Melicharová, jedna z nejlepších obránkyň soutěže. Ze zahraničí se podařilo získat makedonskou spojku Angelu Jankulovskou z mistrovského HC Gjorche Petrov, které je 21 let a brankařku Aleksandru Bazovič z Černé Hory, které je dvacet let a letos se svým týmem také získala mistrovský titul. Obě jsou zároveň seniorskými reprezentantkami své země.

Za velice důležitý považuji i návrat Richarda Řezáče, který se po šesti letech angažmá v Plzni vrací do našeho realizačního týmu. Jeho zkušenosti s vedením ženského kolektivu určitě využijí oba naši trenéři Dan Čurda a Honza Josef, kteří zkušenosti s vedením ženského kolektivu teprve sbírají a leckdy takzvaně „ nechápavě kroutí hlavou“ 😊.

Po roční přestávce se vracíte i do Evropských pohárů. S jakým cílem?

V loňském roce jsme jako mistři naší domácí soutěže museli hrát Evropskou ligu, na kterou ale nemáme sportovní halu, respektive nevyhovuje parametrům EHF. Navíc je pro nás EL finančně nedostupná. Paradoxně pak tedy letošní čtvrté místo nás kvalifikovalo do Evropského poháru, který ve slávistické hale hrát můžeme. Los poháru proběhne někdy v polovině července a uvidíme, zda budeme nasazeni stejně jako v letech minulých do 2.kola nebo začneme už druhý víkend v září. Rádi bychom se probojovali do čtvrtfinále, ale prioritou to pro nás není. Máme nejmladší věkově družstvo v Mol lize a účast v EP bereme jako sbírání zkušeností a stmelení party. Jak už jsem říkal, v družstvu je nyní fantastická atmosféra, kterou chceme přetavit v úspěch především v domácí soutěži.

Angela Jankulovska při podpisu smlouvy s DHC Slavia Praha.

Nová brankářka v týmu DHC Slavia Praha Aleksandra Bazović

Fotogalerie