​Jaká byla sezóna 2022/23 ve slávistických dorostenkách?

Sezóna 2022/23 ve slávistických dorostenkách

Jaká byla sezóna 2022/23 ve slávistických dorostenkách?

Řečeno čísly odehrála tři dorostenecká družstva ve svých soutěžích celkem 56 mistrovských utkáních s bilancí 50 vítezství, 1 remíza a 5 porážek. V praxi tato čísla stačila na dvě vítězství a jedno druhé místo.

Starší dorostenky obsadily v první lize druhé místo. Navíc dokázaly obhájit vítězství na Prague handbal cupu, což se jen tak někomu v historii tohoto turnaje nepodařilo. Kádr družstva paradoxně utrpěl svou kvalitou – Jestříbková, Koubová a Doležalová se v určité fázi soutěže staly víceméně členkami kádru žen. Tíha soutěže tak dopadla na mladší ročníky, včetně mladších dorostenek. Přidáme-li k tomu smutnou bilanci tří zraněných spojek (Müllerová, Ešnerová, Mazánková) a odchod Mydlové, jeví se konečné druhé místo v soutěži jako úspěch. Tak k němu i přistupujeme a vážíme si jej. Jako velký úspěch a vyznamenání naší výchovné činnosti považujeme i fakt, že Yulia Stafania Borcan se etablovala v silné konkurenci rumunské reprezentace juniorek a od příští sezóny bude působit v tamní nejvyšší soutěži.

Mladší dorostenky dokázaly vyhrát obě své soutěže. Po roce obhájily vítězství v celostátní první lize. Tento titul se jim povedlo získat počtvrté za posledních šest let. Znovu se nám podařilo ukázat hráčkám cestu a nasměrovat je tím správným směrem. S tak vysokou tréninkovou morálkou a přístupem byla radost s týmem pracovat a je skvělé, že se to projevilo i na výsledcích. Podzimní částí družstvo projelo bez porážky a zaváhání a položilo základ pozdějšímu vítězství. Do lehčí krize (a jediné porážky) jsme se dostali, jako již pravidelně, hned po Pragáči a utrpěli svou jedinou porážku v sezóně.

K tomu B tým mladších dorostenek, doplňovaný v sezóně o starší žákyně, vyhrál bez porážky 2. ligu a ukazoval, že by se svými výkony nejspíš neztratil ani o soutěž výš.

Věříme, že tento příslib se projeví pozitivně v budoucnosti. Předpoklady pro to má hned několik hráček. A třeba to bude v našem slávistickém dresu. Stejně jako tomu bylo letos, kdy pouze čtyři hráčky z mistrovské sestavy neprošly naším dorosteneckým systémem.

Oceněním naší práce se je i to, že o absolventky našeho tréninkového centra mládeže je stále zájem. Ten projevují opakovaně nejen kluby hrající 1. ligu žen, ale i manažeři z MOL ligy.

Obrazně řečeno: Stejně jako v letech minulých, hned, jak na počátku jara roztály vody našeho TCM-rybníčku, objevilo se na jeho břehu velké množství rybářů toužících po našich rybičkách-hráčkách. Házeli jim návnady různého druhu, lákali je na háčky více či méně pozlacené. Jestli se rybičky nechají chytit, záleží jen na každé z nich. Nezabráníme jim v tom. A ani to není náš hlavní cíl. Záleží nám jen na tom, aby vody našeho rybníčku zůstaly čisté a nezkažené, aby se nám do nich nedostaly nekalosti, které do něj nepatří, a nechceme je tam. Věříme, že i v dalších sezónách se nám to povede a budeme se našim hráčkám znovu moct věnovat tak, jak umíme nejlépe – především budeme pořádně trénovat. A třeba znovu za rok dorostou další a při tom znovu, jaksi ve vedlejším plánu, vylovíme nějaký ten pohár nebo jiný cenný kov.

I proto je pro nás odměnou a uznáním naší kvalitní práce fakt, že po bok jmen jako Petra Vítková, Helena Ryšánková, Martina Weissenbilderová nebo Martina Crhová se po letošní sezóně zařadí i Karin Řezáčová a Anna Jestříbková. Jak? Budou pomáhat našemu soupeři z Mostu na cestě k jeho házenkářské dokonalosti. Opět tedy se slávistickou stopou a pomocí. Držíme našim holkám pěsti.