company logo
company logo

Generální partnerPartneřiProjekty

Spolupracujeme

Hlavní strana Ženy Aktuality František Štika, vítěz PMEZ a šestý z olympiády, rozšiřuje realizační tým Slavie

František Štika, vítěz PMEZ a šestý z olympiády, rozšiřuje realizační tým Slavie PDF Tisk Email
Napsal uživatel kzr   
Čtvrtek, 06 Duben 2017 10:25

 

František Štika. Házenkářský pojem. S Duklou Praha vyhrál v roce 1984 Pohár mistrů Evropských zemí, přispěl k němu proměněným sedmimetrovým hodem v rozstřelu. Na olympijských hrách 1988 v korejském Soulu obsadil s tehdejší československou reprezentací šesté místo. Kromě Dukly prošel také Slavií v jejích nejúspěšnějších dobách. Hrával v Německu, na závěr aktivní kariéry pomohl Jičínu do extraligy. Naposledy trénoval nyní sedmapadesátiletý kouč muže Sokola Vršovice. V úterý ho Richard Řezáč představil jako svého asistenta u interligového týmu. František Štika.

 

Jak dlouho jste přemýšlel nad nabídkou Richarda Řezáče rozšířit realizační tým DHC Slavie Praha?

Den.

 

Mohl byste to víc rozvést, prosím.

Bývalý spoluhráč Richard Řezáč mi volal minulý týden ve středu s touto nabídkou, tak jsem mu řekl, že si to rozmyslím. Další den jsem mu volal já, jak by si to tedy představoval a našli jsme společnou řeč. A po nedělním interligovém zápase s Bratislavou se sešlo vedení a tam jsme to upřesnili.

 

Když vám Richard Řezáč s takovou nabídkou zavolal, tak vás to šokovalo, překvapilo, udivilo?

Šokovalo bych neřekl, ale překvapilo. Prostě překvapilo. To zase ano.

 

Jaká bude vaše role a za co budete zodpovědný? Ať při trénincích nebo v zápasech.

Že bych měl určenou nějakou speciální roli, to ne. Před každým tréninkem se s Richardem domluvím, co udělám já, co připraví on. Připravuji se již také na první zápas, kdy jedeme v sobotu do Šaly. Poslali mi videa, na která jsem se díval, řekl jsem své postřehy, plusy, mínusy, co by mohlo na soupeřky platit. Jestli „se“ to bude akceptovat, musí rozhodnout Řízek (Richard Řezáč – pozn.), který je hlavní trenér. Já jsem jen pomocník.

 

Zatím jste působil jen u mužů. Tušíte, jak velkou změnou bude příchod k ženám? Co bude největší úskalí?

No. (dlouhý nádech) Bavil jsem se o tom s těmi, kteří u žen působí a znají situaci, jak to tam chodí. Co je jiné? No, jak bych to řekl? K ženám se prostě člověk musí chovat jinak než k chlapům. Řizek mi povídal o tom, že myšlení holek je jiné, že třeba délka cvičení se musí udělat jinak než u mužů. A úskalí? To si zatím nedovedu představit. Zatím děvčata jen poznávám… Nevím, co říkají v šatně (smích).

 

A naopak co by mohlo z mužské házené fungovat u ženské?

Jsem zastáncem rychlé házené bez zbytečného driblinku, jak se říká z ruky do ruky. Při svém posledním působení ve druhé mužské lize jsem toto postrádal. Takže jsem skoro až nadšený, že přesně tento prvek, který zdobí kvalitní mužskou házenou, vidím u slávistek. Však také mají úroveň. Na trénincích pracují a velké lákadlo je ten možný posun. Když jim něco řeknu, tak ony to prostě udělají. Nepeskují. Co si myslí, je jejich problém, ale udělají to. To se mi líbí. Že to není žádná „šmdrlanda“.

 

Ví se o vás, že jste impulsivnější povahy (na lavičce při zápasech). Může toto zapůsobit i v ženské házené? Přinést ještě víc emocí, hecování a vítězství?

Ano, to jsem. Když jsem se bavil s Řízkem, tak to byla první věc, kterou řekl. Že potřebuje blázna, který „to“ bude hecovat. Takže to asi použiji. (smích) Ale víc nevím, co k tomu mám říct, protože u ženského mistráku jsem ještě nebyl. Myslím, že s tím nebude problém. Také kvůli věku se „to“ už snižuje. Když jsem dřív „štěkal“ na rozhodčí. Asi se také zklidňuji. Když jsem byl v Sokole Vršovice, tak jsem za poslední tři roky dostal jen dvě žluté karty, tak sami rozhodčí chodili a říkali: Co se děje, s tebou už není žádná pr… Je to Štika vůbec? Tak jsem jim odpovídal: Chlapci, už jsem dostal rozum. Hrůza, už jsem starý. Ale neříkám, že když rozhodčí popáté pískne nějakou kravinu, že budu sedět. To asi ne. (smích)

 

Jde jen o vaši přátelskou výpomoc nebo může jít o pevnější a dlouhodobější svazek?

Na začátku jsem říkal, že velmi rád pomohu, protože jsem čtvrt roku netrénoval. Jsem tedy rád, že tato nabídka přišla. Také proto, že si uvědomuji, že v Praze není kde a koho trénovat. Dukla a Chodov jsou jasné, mají trenéry. Z Vršovic jsem odešel. Zatím jsem tady na dva měsíce do konce sezony. Uvidíme, jestli to bude vyhovovat oběma stranám. Také šéf klubu Richard Toman říkal, že uvidíme po konci sezony. Pokud by byl zájem dál, ničemu bych se nebránil.

 

Kolik zápasů ženské interligy jste viděl v probíhající sezoně?

Viděl jsem nějaký zápas v televizi a asi dva na přímo na Slavii. Do úplného neznáma nejdu. Ale jelikož jsem nepředpokládal, že by taková nabídka mohla od Slavie přijít, tak jsem ženské házené příliš nevěnoval.


Aktualizováno Čtvrtek, 06 Duben 2017 18:40
 

Navštivte nás:
Založeno na Joomla!. Designed by: free hosting ftp value hosting Valid XHTML and CSS.