company logo
company logo

Generální partner

PartneřiProjekty

Spolupracujeme

Hlavní strana Ženy Aktuality Toman: Letošní sezona bude pro Slavii klíčová

Toman: Letošní sezona bude pro Slavii klíčová PDF Tisk Email
Napsal uživatel kal, foto Ladislav Nussbauer   
Čtvrtek, 04 Srpen 2016 13:25

Se stříbrnou medailí z loňského ročníku interligy panuje v Edenu spokojenost. DHC Slavia ale míří výš. Jak prozradil v otevřeném rozhovoru ředitel klubu Richard Toman, v nadcházející sezoně by se měl rekrutovat ze stávajícího kádru silný tým, který bude v budoucnu útočit i na Ligu mistrů. Šéf klubu se zároveň vyjadřuje i k některým palčivým otázkám života oddílu a představuje i nové tváře v celku.


Obraťme se v úvodu rozhovoru ještě k minulé sezoně. Jak hodnotíte konečnou druhou příčku?
Sezonu můžeme hodnotit jako úspěšnou. Před startem interligy jsme chtěli hrát o medaile, takže se stříbrnou medailí panuje spokojenost. Po finále jsme byli pochopitelně zklamaní, prokázalo se ale, že Most má větší zkušenosti z těžkých utkání. Na naší straně naopak zklamaly zkušené hráčky, takže celkově vzato, soupeř vyhrál zaslouženě.

Přes vámi vyjádřenou spokojenost ale ligový mančaft prošel v létě poměrně rozsáhlou obměnou jak v realizačním týmu, tak v kabině. Začněme u vedení celku…

Zůstává Petra Vítková, kterou doplnil asistent Ondřej Václavek. Vedoucí týmu je Šárka Raisová, od 1. září bude pracovat pro klub rovněž Tomáš Hlavatý.

Kabinu týmu zasáhla řada odchodů.
Do Německa odchází po ročním angažmá Veronika Malá, sportovní kariéru ukončila Monika Jedličková, na hostování do Písku odchází Nikola Palasová a Kristýna Neubergová, pokračovat nebude ani Kateřina Keclíková. K odchodům můžeme počítat i prodloužení hostování brankářky Lucie Satrapové ve švédském Kristianstadu.

Kým jste tyto mezery zacelili?
Přestupuje k nám juniorská reprezentantka Magda Svobodová z Písku, odkud se z hostování vrací naše odchovankyně Lucie Líbalová. Na studijní přestup jsme získali z Poruby Máriu Ritzovou a z Plzně po loňském hostování definitivně přestoupila Veronika Galušková. Do kádru jsme přeřadili i naše dorostenky Annu Hozmanovou, Anetu Hurkovou, Adélu Novotnou, Barboru Večeřovou a Evu Svobodovou. Poslední tři jmenované jsou dorosteneckými reprezentantkami. V jednání je dále působení písecké gólmanky Adély Kotalíkové.

Hodně diskusí vzbudil v letním období konec Kateřiny Keclíkové ve Slavii. Můžete se ještě vrátit k této horké kauze?
Už v předminulé sezoně jsme uvažovali o tom, že smlouvu s Kateřinou neprodloužíme. S příchodem nové trenérky Petry Vítkové tato možnost padla. Samozřejmě, že zkušenosti této hráčky nám pravděpodobně budou chybět, ale tým potřebuje nového kormidelníka a rychlejší, modernější pojetí hry. Dejme tedy šanci mladým hráčkám, většinou z juniorské a dorostenecké reprezentace, aby získaly další potřebné zkušenosti pro svůj rozvoj. Ano, leckde jsme byli za tento krok kritizováni nebo nám bylo vyčítáno, že jsme jen „využili“ A licence Kateřiny. My přitom máme v klubu dalších pět trenérů s licencí A! Ale byly to názory ojedinělé, navíc od osob, které Slavii nemohou přijít na jméno, ať uděláme, co uděláme. Jedná se vesměs o frustrované rodiče hráček, které nenašly v klubu uplatnění, různí pseudomoralisté a jim podobní. Ale s takovými lidmi se potýká asi každý klub. Tato kapitola je uzavřena, díváme se dopředu, a víc už se k tématu vracet nebudeme.

Poněkud negativní vztahy panují rovněž mezi Slavií a reprezentačním úsekem. Proč?
Je pravdou, že prožíváme vztahově nejhorší roky ve spolupráci s reprezentačním družstvem, co pamatuji. My musíme jít svojí cestou bez ohledu na potřeby reprezentačního družstva. Doplňujeme reprezentaci ČR každoročně o několik talentovaných hráček. A ačkoli respektujeme právo trenéra na vlastní výběr hráček, je například s podivem, že na posledním ME v Srbsku, nebo v kvalifikačním utkání s Itálií, hrají na postu pivota spojky, a reprezentační pivoti sedí na lavičce. Tady je někde chyba. Neexistuje ucelená jednotná koncepce reprezentace žen, po které voláme už několik let. Nejsou dány jasně definované úkoly ve výběru budoucích adeptek do seniorského týmu. Už v této chvíli chybí osobnosti na postech brankářek a pivotů, které by měly získávat první zkušenosti na prosincovém ME ve Švédsku. Mám obavu, že do Švédska bude nominována obdobná sestava, která si postup vybojovala. Přitom postupové šance nejsou optimistické a družstvo je „přestárlé“. Pro většinu evropských týmů, které se probojovaly do Ria de Janeira, budou Hry vrcholem kariéry a po jejich skončení budou obměňovat kádry, aby právě nastartovaly novou etapu svých týmů. Ale to je otázka pro někoho jiného.

Pojďme se raději opět přeladit na optimistickou notu. Slavii letos čeká po letech opět účast v evropském poháru.
Nadcházející sezona je pro Slavii rokem nula, kdy bychom chtěli ukončit určitou stagnaci sportovního rozvoje klubu způsobenou různými faktory, jakými byly ekonomická nestabilita, slabá trenérská a metodická personalistika, atd. atd. Letošní ročník nám ukáže, nakolik jsme s našimi odchovankyněmi a hráčkami z českých klubů WHIL konkurenceschopní. I proto jsme zvolili účast v náročnějším poháru EHF, který je letos poprvé sloučený s bývalým PVP. I když víme, že většina účastnických družstev je na kvalitativně vyšší úrovni a šance na postup do dalších kol by byla spíše z Challenge Cupu. Ale potřebujeme, aby si to uvědomily i hráčky, které mají leckdy zkreslené představy o zahraničním angažmá. A právě přímá konfrontace s vyspělými evropskými družstvy jim ukáže, kde mají ony i my rezervy. Během přípravy a sezony sehrají naše ženy deset až čtrnáct kvalitních mezinárodních utkání, leckdy i s družstvy s pohárovými úspěchy. Jsou to přesto právě většinou jen přípravná utkání, kde chybí nervozita, tlak, napětí a atmosféra z vyřazovacích pohárových utkání. Jak jsem už zmínil, koneckonců i proto jsme nakonec finále české ligy proti zkušenějšímu Mostu nevyhráli.

S jakým cílem tedy vstoupíte do nové sezony?
Cílem pro tuto sezonu je opět se probojovat do závěrečných zápasů play-off, hrát finále českého poháru a nakouknout do pohárových pater v Evropě. Jsme pro další období připraveni hrát takový pohár, na který máme nárok z hlediska umístění v české lize, byť by to v budoucnosti byla i Liga mistrů. Tato soutěž je pro obecnou veřejnost vnímána jako nedostižná, ale skutečnost je trochu jiná. České týmy už mohou hrát předkola této výjimečné soutěže, ale bohužel, troufám si tvrdit, se v nejbližší době do samotné soutěže nedostanou. Ale po vyřazení v prvním až třetím předkole padají právě do poháru EHF. Finanční náročnost mezi sehráním předkol LM a účastí v jiných pohárech se tak stírá. Proto například Ligu mistrů, respektive její předkola, hraje bez problémů Iuventa Michalovce, která svým příznivcům fakta nepřekrucuje a sponzory nemystifikuje. Tak trochu nerozumím Mostu, který si tuto vzácnou možnost vybojoval v „malém českém rybníčku“, a který se rád po právu chlubí zázemím i financemi. LM však nehraje. Asi se jedná o komplex ze střetu několikanásobného českého mistra s evropskou házenkářskou špičkou.

Do sezony ale vstupujete s hodně mladým kádrem. Bude mít na to už letos vysoké cíle naplnit?
Tento rok bude pro další vývoj A týmu klíčový. Šanci ukázat dravost a um budou moci letos všechny hráčky kádru. Už v uplynulé sezoně jsme signalizovali, že s přístupem některých z nich nejsme spokojeni. Základem družstva pro další sezonu se tak stanou pouze ty hráčky, které budou splňovat podmínky klubu v počtu odtrénovaných jednotek a další kritéria, daná klubem s ohledem na příští léta. Během všech utkání nadcházející sezony budeme bedlivě sledovat a tipovat ty hráčky, se kterými chceme v příštích letech pracovat. Do sezony 2017/18 pak budeme připraveni kádr doplnit o potřebný typ hráček.

To může ale třeba i znamenat ekonomicky náročnější řešení. Je Slavia finančně dostatečně silná?
Po třech letech tuhé rozpočtové disciplíny, kterou respektovala všechna družstva v klubu, a která se jich pochopitelně také významně dotkla, můžeme konečně pracovat s nějakou konkrétní ekonomickou vizí. V průběhu právě těchto tří let se podařilo rozložit finanční náročnost A týmu na čtyři segmenty. Po dlouhé době se například na našich dresech objeví loga sponzorů. Nicméně nejen z důvodů kompatibility týmu si hráčky a trenéři na každé kolo evropských pohárů přispívají z vlastních prostředků.

Jaký má vůbec A tým momentální program?
Letošní přípravu jsme začali osmnáctého července týdenním cyklem v Praze. Následovalo desetidenní kondičně-herní soustředění ve Vrchlabí-Kněžici. Nyní až do začátku soutěže pokračujeme tréninkovým vytížením v Praze. V průběhu následujících tří týdnů sehrajeme tři víkendové turnaje, dva z toho v Německu a Francii, s velice kvalitním obsazením. O podrobnostech budeme fanoušky průběžně informovat.

 

Aktualizováno Čtvrtek, 04 Srpen 2016 14:06
 

Navštivte nás:Založeno na Joomla!. Designed by: free hosting ftp value hosting Valid XHTML and CSS.