company logo
company logo

Generální partner

PartneřiProjekty

Spolupracujeme

Hlavní strana Ženy Aktuality "Změnit myšlení hráček je v házené nejtěžší záležitostí," říká trenér Hlavatý

"Změnit myšlení hráček je v házené nejtěžší záležitostí," říká trenér Hlavatý PDF Tisk Email
Napsal uživatel Lucie Kantůrková   
Čtvrtek, 11 Září 2014 15:02

 

Konečně přinášíme slíbený rozhovor s trenérem našeho týmu žen Tomášem Hlavatým. Dozvíte se v něm informace ohledně změn v týmu, jak probíhala letní příprava a jaké zkušenosti si hráčky i trenér dovezli z Akademického mistrovství světa.

 

Tomáš Hlavatý pokračuje společně s asistentem Richardem Řezáčem i nadále v práci u „A“ týmu žen a v průběhu přípravy si pak odskočil k reprezentačnímu výběru vysokoškolaček, které absolvovaly AMS v Portugalsku. Nyní se již dozvíte nejnovější informace z našeho tábora týkající se sezóny 2014/2015 a přípravy na ni.

 

Změny v týmu pro sezónu 2014/2015

Můžete na úvod našim čtenářům prozradit, jak se změnil kádr týmu žen pro novou sezónu?

„V kolonce odchodů figurují dvě jména a to dost významná. Do Maďarska odešla Jana Knedlíková a do nižší německé soutěže Dominika Selucká. Kádr doplnily vlastní odchovankyně, dorostenky Chlupová, Pešková a Franková.“

 

Jak citelná bude ztráta dvou zkušených hráček?

„Ztráta to je určitě veliká, vždyť se jedná o dvě zkušené hráčky. Jana Knedlíková byla jediná „živá“ levačka na pravém křídle v soutěži. Tím myslím, že jako jediná v celé lize byla schopna sama si vytvořit střeleckou šanci a následně ji proměnit na postavenou obranu. V tom neměla konkurenci. Co se týká odchodu Selucké, tak to bude podobné, protože momentálně máme na tento post jedinou hráčku a to Alenu Stellnerovou. Rezlerová má zdravotní problémy a jiného ryzího pivota nemáme. Dominika bude chybět hlavně v obranné fázi, kde dokázala dobře bránit na trojce.“

 

Jak se s těmito absencemi tým pro letošní sezónu vypořádá?

„Na postu pravého křídla bude nastupovat Tereza Chmelařová, která dostane oproti loňskému roku výrazně více herního prostoru. Stejně jako například Pokorná, i ta by se měla na hřišti objevovat více. Vedle Chmelařové mohou na křídle alternovat právě dvě hráčky z dorostu Pešková a Franková, které jsou obě levačky. Věřím, že si nabídnuté šance budou vážit a svou mladickou dravostí si řeknou o místo v týmu. To, že nemáme leváka je největší problém, proto se budeme snažit s mladými pracovat. Na pivotu vymýšlíme alternativní varianty, něco už se nám podařilo v rámci našich možností, budeme na tom i nadále pracovat.“

 

Víte jak se daří Janě Knedlíkové v jejím novém maďarském angažmá?

„Její tým má za sebou tři zápasy, v prvním nečekaně vyhrály o branku na půdě soupeře, naopak to pak bylo v domácím prostředí a ve třetím zápase prohráli. Přestup do Maďarska byla zásadní změna v její dosavadní kariéře, je to dobrý tým pro začátek v jiné soutěži – nabízí jiný herní styl, jinou agresivitu, technicky velmi dobré hráčky a dobré soupeře. Ale neměl by být pro Janu konečnou stanicí, spíše jakýmsi mezistupněm. Má šanci se dostat do nejlepšího klubu v Evropě (Györ) a když zabojuje a podaří se jí to, bude splněn její hlavní cíl.“

 

Spolupráce mezi juniorkou a „A“ týmem

Vraťme se zpátky ke Slavii. Jak bude letos fungovat spolupráce mezi „A“ týmem a juniorkou a naopak?

„Trvali jsme na tom a jsme rádi, že jsme toho docílili, aby juniorka spadala pod „A“ tým. Trenérem bude můj asistent Richard Řezáč a děvčata, která jsou věkem mladší nebo budou dostávat v áčku méně prostoru, budou hrát za juniorský celek. V něm budou nastupovat i ty nejlepší hráčky z dorostu. Budou spolu trénovat a oba týmy budou mít společnou koncepci.“

 

Letní příprava na sezónu

Tolik ke změnám kádru a jeho předpokládanému vytížení. Přejděme nyní k samotné letní přípravě, jaká byla?

„Začali jsme pár dny v Praze a pak jsme odjeli na známé místo do Krkonoš. Zde jsme věděli, co nás čeká a soustředění splnilo svůj účel. Od začátku do konce přípravy jsme se snažili zapojit co nejvíce specifických způsobů rozvoje kondických schopností. V překladu to znamená, že jsme neběhali bez míče, ale využívali jsme házenkářských věcí a pořád jsme trénovali s míčem v ruce. I v Krkonoších jsme měli každý druhý den k dispozici sportovní halu. Po třech a půl týdnech fyzické přípravy jsme pak přešli do herní části.“

 

Na čem bylo v létě potřeba nejvíce zapracovat?

„Co se týká házenkářské stránky, tak především na rozhodovací schopnosti v kritických situacích. Změnit myšlení hráček je v házené nejtěžší záležitostí. Tým ale pomalu začíná chápat principy házené a to je pro mne potěšitelné. Často se už hráčky ptají na otázky, které očekávám a to mne těší.“

 

Herní příprava týmu, turnaje

Slavia se v průběhu letní přípravy zúčastnila tří turnajů, dva se hrály v zahraničí, jeden sama pořádala. Jak byste se zpětně ohlédl za účastí celku na těchto akcích?

„Prvním testem pro nás bylo Polsko, kde na nás čekala první hráčská prověrka. Do tohoto turnaje jsme šli s mnoha otazníky. Hodně jsme přemýšleli nad sestavením ideální sestavy, která se po turnaji v Polsku vykrystalizovala. Výsledky byly potěšující a vyzkoušeli jsme si různé způsoby obrany, což byl základní faktor, který jsme v Polsku chtěli řešit.

Na druhý turnaj do Maďarska jsme odjížděli s tím, že o týmu již něco víme a víme také, co můžeme od hráček očekávat i v případě, že alternují na jiných postech jak v obranné tak v útočné fázi. Z mého pohledu je potěšující, že jsme dokázali hrát vyrovnanou partii s prvoligovým maďarským celkem. I nadále jsme pokračovali v nastaveném trendu, kdy dostávaly prostor i mladé hráčky.“

Domácí turnaj Slavia cup byl pro nás poslední herní prověrkou, kdy jsme se již připravovali na ligovou soutěž. Hráli jsme již částečně i na výsledek, ale v každém zápase opět hrály i mladé hráčky, aby tak získaly nové zkušenosti a neměly z WHIL až takový respekt.“

 

Akademické mistrovství světa

V průběhu přípravy jste si musel odskočit i na lavičku akademického výběru. Co tento šampionát přinesl hráčkám samotným i vám jako trenérovi?

„Hráčky měly možnost se porovnat s hráčkami na házenkářsky vyšší úrovni a samy si tak zodpovědět, jestli se s nimi mohou rovnat nebo ne. Úroveň zápasů, které měly možnost si na AMS zahrát, převyšovala možnosti domácí soutěže, takže pro každou hráčku to byly obrovské zkušenosti.

I pro mne to bylo něco nového. Naučil jsem se např.jak se chová tým v kritických situacích a sám jsem si na vlastní kůži ověřil, že řeči o tom, že AMS je nějaký provinční turnaj, se nezakládají na pravdě. Házená je zde na velmi dobré úrovni a je jen pozitivní, že naše družstvo si zde mohlo zahrát. Bez nějaké koncepční přípravy se ale na této akci nedá uhrát pořádný výsledek.“

 

Tolik tedy pro dnešek informace z našeho tábora. Ženský celek již naběhl na klasický model soutěžního týdne, v úterý sehrál přátelský zápas proti Písku a nadále pokračuje v každodenních trénincích. Ty budou již směřovat k jeho prvnímu ligovému utkání, které sehrají Slávistky příští víkend.

Před ním vám přineseme ještě jeden rozhovor s trenérem Hlavatým, který se již zaměří na našeho nejbližšího soupeře i soutěž jako takovou. Děkujeme za pozornost :))

 

Navštivte nás:Založeno na Joomla!. Designed by: free hosting ftp value hosting Valid XHTML and CSS.